Релігії далекого сходу
Новий курс від Культурного Проекту, що відкриє шлях до самопізнання
10 лекцій
Спецтема
Філософія
Про курс
За уявленнями даосів, у тілі людини мешкає 36 000 духів, а в Японії, згідно з офіційною статистикою, сукупна кількість вірян різних релігій перевищує кількість населення. Що приховує світогляд Далекого Сходу? Впродовж 10 лекцій курсу розглянемо це питання через оптику релігій та релігійно-філософських вчень Китаю, Японії, а також Кореї та В’єтнаму.
"Релігійний світ Східної Азії для західної людини видається далеким: то фантастичним та химерним, то мудрим і напрочуд глибоким. Цей світ має кількатисьочолітню історію, проте він живе, розвивається і значно ближче, ніж нам інколи здається".
Сергій Капранов, лектор курсу
Що ви отримаєте від курсу?
Набудете базових знань з історії, міфології, світоглядних засад релігій Далекого Сходу
Познайомитесь з особливостями іконографії, культової архітектури, ритуалів та інших практик
Навчитесь розрізняти релігії Далекого Сходу, орієнтуватися у школах буддизму та даосизму, нових релігійних рухах

Програма курсу
Програма курсу
1 ЛЕКЦІЯ.........Архаїчна релігія Китаю
Лекція присвячена релігійним уявленням та обрядам у ранній період історії Китаю – від зародження китайської цивілізації до початку доби Чуньцю (VIII ст. до н.е.). Ви дізнаєтесь, що розповідає археологія про вірування предків китайців в епоху неоліту та ранньої бронзи, про релігію найдавніших династій – Шань та Чжоу. Ми поговоримо про культи Неба та предків, про те, як уявляли стародавні китайці структуру космосу, скільки душ було у давнього китайця і яка була їхня доля після смерті, а також яким чином спілкувалися в ті часи з вищими силами.

Лекція доступна для покупки.
2 ЛЕКЦІЯ.......Конфуціанство: релігійні аспекти
Чи є конфуціанство релігією? І так, і ні. Ця лекція присвячена тим рисам конфуціанства, які роблять його схожим на релігію. Ви дізнаєтесь, хто такий Конфуцій, про міфічних премудрих володарів Яо, Шуня та Юя, про книги, які входять до конфуціанського канону, та про конфуціанські ритуали. Ми поговоримо про те, як Конфуцій зі звичайної людини перетворився майже на божество, як конфуціанці переосмислили давньокитайську релігію, і про те, яким стало конфуціанство в наш час.
3 ЛЕКЦІЯ.........Даосизм
Даосизм – це і філософія, і релігія, і езотерика. Ця лекція присвячена насамперед релігійному даосизму, але ми заторкнемо і його головні філософські положення. Ви дізнаєтесь, як влаштований світ згідно з даоським вченням, які священні книги входять до даоського канону, яким божествам поклоняються даоси, як вони їх зображують і які обряди проводять. Ми поговоримо також про походження даосизму, основні етапи його історії, основні школи та релігійні організації, а також про сучасний стан даосизму.
4 ЛЕКЦІЯ........Даоські психофізичні практики. Зовнішня та внутрішня алхімія
Ця лекція присвячена методам, якими даоси намагалися досягти найвищого ступеню досконалості й подолати смерть. Ви дізнаєтесь, як, за даоським вченням, влаштовано тіло людини, як пов'язаний даосизм та феншуй, що таке "внутрішній зір", чим відрізняється внутрішня алхімія від зовнішньої, якими методами даоси намагалися добути еліксир безсмертя. Ми поговоримо про особливості даоської дієти, гімнастику даоінь, дихальні техніки та способи медитації тощо.
5 ЛЕКЦІЯ.......Шінто: автохтонна релігія Японії
Японці – чи не єдина нація сьогодні, яка, сягнувши переднього краю сучасної цивілізації, зберігає "язичницьку" віру своїх стародавніх предків. Цій релігії, яка зветься шінто ("шлях богів"), і присвячена наша лекція. Ви дізнаєтесь, хто такі камі, де вони живуть, у яких книгах викладені стародавні японські міфи, які ритуали в шінто тощо. Ми також поговоримо про те, як шінто співіснує з буддизмом, як ця релігія вплинула на менталітет японців, у яких формах існує шінто сьогодні.
6 ЛЕКЦІЯ........Східноазійський буддизм: загальна характеристика
Одним із трьох стовпів китайської (і східноазійської) традиції є буддизм. Але це особливий буддизм, що має свою специфіку. У чому вона полягає? Про це ми й поговоримо на лекції. Ми дізнаємося, як і коли буддизм прийшов до Піднебесної імперії, як дух Індії зустрівся з духом Китаю, як виник особливий китайський буддизм і як він поширився до сусідніх країн. Ми також познайомимося з головними школами східноазійського буддизму.
7 ЛЕКЦІЯ..........Буддизм школи чань (дзен)
"Дзен" – перше слово, яке асоціюється у західній свідомості з японським буддизмом, і, певне, одне з перших слів, які асоціюються з японською культурою взагалі. Але сформувалася ця буддійська школа в Китаї, де її назвали "чань", це також найпоширеніша буддійська школа в Кореї та у В'єтнамі. Вона справила неабиякий вплив на формування традиційної культури цього регіону. Монохромний живопис і сади каменів, поезії хайку й фехтування на самурайських мечах – усе це, в засаді, форми дзенської практики. А почалося все з того, що Будда Шак'ямуні показав квітку своєму учневі… Дзен вчить, що істину неможливо передати словами. І все-таки ми поговоримо про дзен, і дізнаємося, як її все-таки передають. А також – що таке дзадзен, коан, саторі тощо.
8 ЛЕКЦІЯ..........Народні вірування Східної Азії
Конфуціанство, даосизм і буддизм були у традиційному Китаї елітарними релігійно-філософськими вченнями, і значною мірою залишаються такими сьогодні. Релігія, яку сповідувала більшість китайців, насамперед простий люд, була сумішшю спрощених версій цих трьох релігій із залишками архаїчних вірувань, та віруваннями національних меншин. Вона має свій пантеон, свої цінності та особливі храми. Про цю безіменну релігію, яку в західній науковій літературі називають "шенізмом", ми поговоримо у цій лекції. Крім того, ми дізнаємося, які форми має шаманізм та медіумізм у Кореї та в Японії.
9 ЛЕКЦІЯ.........Синкретичні релігії Східної Азії
Ця лекція присвячена синкретичним вченням, які намагаються поєднати в одній системі конфуціанство, даосизм і буддизм (або тільки два з них, наприклад даосизм і буддизм). Такі релігії виникали в Китаї починаючи з ХІІ ст. в маргінальному середовищі; влада ставилась до них здебільшого підозріло й забороняла. Тим не менш, у XVIII ст. подібних сект нараховували вже понад сотню. Деякі з них існують і сьогодні. Ми поговоримо також про японське синкретичне вчення шюґендо, яке поєднує автохтонні японські вірування (шінто), зокрема культ гір, з елементами езотеричного буддизму та даосизму. Його адепти – гірські аскети ямабуші – славляться своїми магічними здібностями: вважають, що вони вміють зцілювати хвороби, ходити босоніж по вогню та гострих лезах мечів тощо. Деякі прийоми ямабуші запозичили ніндзя.
10 ЛЕКЦІЯ.........Нові релігійні рухи у країнах Східної Азії
Завершує цикл лекція, присвячена новим релігійним рухам, або просто "новим релігіям" у Східній Азії. Так зазвичай називають релігійні вчення, що виникли у ХІХ – ХХ ст.; продовжують вони виникати й сьогодні. Світ східноазійських "нових релігій" вражає розмаїттям (їх кілька сотень) і подекуди химерними формами. На відміну від старих синкретичних релігій, вони використовують не лише елементи традиційних вчень, а й запозичені з християнства чи ісламу. Деякі з них активно ведуть проповідь і на Заході. Ми познайомимося з деякими прикладами "нових релігій", як-от Тенрікьо або Оомото в Японії, Хоа-хао або Каодай у В'єтнамі, Чхондоґе в Кореї тощо.
Як буде проходити курс
5 лекцій, кожна лекція тривалістю 1,5 години
Після оплати ви отримаєте лист з посиланням на особистий кабінет, куди будуть завантажені відео лекцій
Ви можете переглядати курс з моменту його появи в особистому кабінеті у зручний для вас час. Доступ до курсу буде відкритий для вас протягом року

Тривалість курсу
Особистий кабінет
Доступ до лекцій
Лектор
Сергій Капранов
Лектор
Кандидат філософських наук, релігієзнавець, старший науковий співробітник відділу АТР Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАНУ, науковий співробітник відділу історії зарубіжної філософії, сектору східної філософії, науковий співробітник Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди, доцент кафедри філософії Національного університету "Києво-Могилянська Академія".


Придбати курс

Вам може сподобатись
Click to order
Cart
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон